فراموشی رمز ورود؟
عضویت در سایت
   YourNameSite RSS  YourNameSite RSS
به وب سایت دکتر محمود نگهبان سلامی خوش آمدید.

حضور وزیر نیرو و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شهرستانهای خواف و رشتخوار

  IMG-20150305-WA0012حمید چیت چیان روز پنج شنبه (۱۴/۱۲/۹۳) به دعوت دکتر نگهبان سلامی و به منظور شرکت در همایش فرصت ها و چالش های فرهنگی و اقتصادی شهرستان خواف ، به شهرستانهای رشتخوار و خواف سفر کرد.
  همایش یک روزه فرصت ها و چالش های فرهنگی و اقتصادی شهرستان خواف با حضور وزیر نیرو، نماینده مردم رشتخوار و خواف در مجلس شورای اسلامی، دکتر اورعی رئیس انجمن انرژی های نو، دکتر رحمانی رئیس کمیسیون صنایع و معدن و مسوولان شهرستان برگزار شد.

  حمید چیت چیان وزیر نیرو و هیئت همراه ابتدا وارد شهرستان رشتخوار شده و در فرمانداری به بررسی مشکلات و چالشهای پیش روی این شهرستان پرداختند .
  وزیر نیرو با حضور در همایش فرصت ها و چالش های فرهنگی و اقتصادی شهرستان خواف به سخنرانی پرداخت و گفت : متاسفانه برخی ها معتقدند کشوری همچون ایران وقتی به منابع فسیلی دسترسی دارد، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر توجیه ندارد که این یک تفکر اشتباه است.
  وی با بیان اینکه ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر جهان به بیش از ۳۵۰ هزار مگاوات رسیده است، یادآورشد: پس از گذشت سال ها، متاسفانه ظرفیت انرژی تجدیدپذیر در کشور به میزان ناچیز حدود ۲۵۰ مگاوات است.
  چیت چیان افزود: اگر به مقررات بین المللی نسبت به کاهش تولید کربن و گازهای گلخانه ای اقدام نکنیم، مجبور به پرداخت جریمه های سنگین خواهیم بود.
  وزیر نیرو به اجرای طرح مطالعاتی انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به ۱۳ استان کشور از جمله خراسان رضوی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این موضوع به صورت جدی در دولت پی گیری و عملیاتی می شود.
  وی افزود: منطقه خواف در استان خراسان رضوی، دست کم برای احداث پنج هزار مگاوات انرژی بادی ظرفیت دارد که بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این بخش از تسهیلات صندوق توسعه ملی برخوردار می شود.
  چیت چیان با بیان اینکه به تازگی کارخانه های موردنیاز برای ساخت توربین های بادی ۲٫۵ مگاواتی در کشور ایجاد شده است، گفت: دانشگاه فردوسی مشهد نیز موفق به ساخت توربین بادی ۱۰۰ کیلوواتی شده است.
  وی به طراحی توربین بادی دو مگاواتی اشاره کرد و افزود: ضریب تولید برق در خواف ۵۰ درصد است که از مناطق بسیار نادر در جهان محسوب می شود.
  وزیر نیرو تاکید کرد: ظرفیت تولید برق از انرژی باد در خواف پنج هزار مگاوات برآورد شده که قابلیت افزایش تا ۱۰هزار مگاوات وجود دارد .
  وی خاطرنشان کرد: به منظور بهره مندی از ظرفیت های این منطقه، تاکنون قرارداد احداث ۵۷۵ مگاوات نیروگاه بادی با بخش خصوصی منعقد شده است.
  دکتر نگهبان سلامی در این همایش گفت : شهرستان خواف با سابقه تاریخی کهن مهد علم و فرهنگ بوده است . کتب و آثارتاریخی به جا مانده از دوره های مختلف حاکی از این عظمت فرهنگی است . آثاری چون مدرسه غیاثیه خرگرد،مسجد ملک زوزن ،مسجد جامع خواف،مسجد طاق گنبد سنگان، کوشک سلامی ، آسبادهای نشتیفان ، سازه بزرگ بند سلامی و صدها اثر تاریخی دیگر همه حکایت از این دارد . فقها ، علما ، عرفا ، ادبا و بزرگانی چون مجد خوافی ، فصیح خوافی ، ابونصر مشکان زوزنی ، حافظ ابرو ، پیر احمد خوافی و صدها عارف ، اندیشمند و سیاست مدار نشان از دوران طلایی فرهنگ این دیار در گذشته است . شهرستان خواف در گذشته دور در ردیف شهرهای بزرگی همچون مرو ، بغداد ، هرات و نیشابور بوده است که جاده ابریشم قدیم از طریق هرات از این دیار می گذشته است و یکی از دانشمندان برجسته قرن نهم خواف را اینچنین توصیف کرده است که « خاک پاک آن همیشه منشأ سلاطین عالیقدر ، محل علما ، مشایخ ، اعاظم وزرا ، اکابر ملوک و امرا بوده است گویی آئین فصاحت و بلاغت از آن موضع شریف انتشار یافته است ».
  دکتر نگهبان در ادامه سخنانش گفت : امروز هم به همت علما ، بزرگان ، اندیشمندان ، نخبگان و نیروهای توانمند بومی با توجه به پتانسیل ویژه ای که در این منطقه هست شهرستان خواف در مسیر توسعه قرار گرفته است که قطعا برای رسیدن به توسعه پایدار نیازمند همراهی مسئولین نظام هستیم .
  نماینده مردم خواف و رشتخوار حضور ۵ وزیر دولت تدبیر و امید را در طول هشت ماهه گذشته نشانه همت و لطف وزرای دولت تدبیر و امید به این منطقه دانست و گفت به نمایندگی از مردم شریف و بزرگوار شهرستانهای خواف و رشتخوار از رئیس جمهور محترم و وزرا تقدیر و تشکر می کنم .
  وی در ادامه هدف از برگزاری همایش را بهره گیری بیشتر از نظرات صاحب نظران و اندیشمندان در بررسی فرصت ها و چالشهای فرهنگی و اقتصادی منطقه دانست که در واقع برگرفته از استفاده از مقوله خرد جمعی برای مدیریت مسایل و مشکلات است .
  دکتر نگهبان سلامی گفت : بزرگترین معادن خاورمیانه در اینجا است چندین کارخانه کنسانتره و گندله احداث خواهد شد که قطعا نیاز به تربیت نیروی انسان متخصص داریم که در دوسال قبل دانشگاه جامع علمی کاربردی در شهر سنگان در جوار معدن راه اندازی شد که در رشته های مرتبط با معدن دانشجور می گیرد تا در آینده بتوانیم از این نیروها و فارغ التحصیلان بومی سایر دانشگاههای کشور استفاده کنیم .
  وی گفت اگر چه به دلیل کاهش قیمت سنگ فعلا فعالیت در این بخش کمتر شده است اما قطعا با تغییر شرایط در آینده وضعیت بهتر خواهد شد . همچنین دکتر نگهبان ازفراهم شدن امکان واگذاری سه محدوده معدنی به نحوی که تمام مردم شهرستان در آن سهیم باشند خبر داد و در مورد سهم شهرستان رشتخوار از فرآیند توسعه صنعتی – معدنی منطقه گفت توسعه مجتمع های فولادی را در شهرستان رشتخوار مورد تشویق قرار دادیم که سرمایه گذاران بتوانند برای احداث مجتمع های فولادی در آن شهرستان اقدام کنند وبا استفاده از محصولات کارخانه های گندله و کنسانتره خواف به تولید فولاد در مجتمع های فولادی رشتخوار بپردازند که این مهم موجب ایجاد فرصت های اشتغال پایدار برای جوانان شهرستان رشتخوار خواهد شد .
  نماینده خواف و رشتخوار گفت تلاش کردیم با استقرار دفاتر شرکتها در شهرستان و استان زمینه دریافت مالیات از آنها تسهیل شود که از محل مالیات بر ارزش افزوده اعتبار بسیار خوبی در اختیار شهرداری ها و دهیاری ها قرار گرفته است که به زیبا سازی روستاها و شهرهای شهرستان کمک می کند .
  وی در خصوص ایجاد مزرعه بادی در شهرستان خواف گفت ده هزار هکتار زمین در اختیار بیش از ده شرکت قرار گرفته اند امیدواریم که این مزرعه بادی شکل بگیرد و سرمایه گذاران به احداث آن سرعت ببخشند و در غیر این صورت از وزیر خواسته ایم که کسانیکه مدتها است زمین را در اختیار گرفته اند و کاری انجام نمی دهند به تدریج خلع ید شوند تا در اختیار کسانی قرار بگیرد که قصد کار کردن دارند و میتوانند توسعه منطقه را سرعت ببخشند . وی همچنین از آماده شدن طرح منطقه ویژه اقتصادی انرژی های نوخبر داد که پس از تصویب شدن در دولت و مجلس مزیتی برای رشد منطقه در آینده خواهد شد .
  دکتر نگهبان در مورد اهمیت موقعیت مرزی شهرستان خواف گفت امروزه مرزها یک فرصت و نعمت است و می توان از آن استفاده کرد که تلاش کردیم در این دوسال بیش از صد میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل راه آهن خواف – سنگان – هرات اختصاص یابد تا بتوانیم قبل از پایان دولت تدبیر و امید شاهد بهره برداری و احیا جاده ابریشم قدیم باشیم ومبادلات اقتصادی بین ایران و افغانستان از این طریق میسر شود . وی همچنین ازبررسی امکان انجام بخشی از ترانزیت کالا و گازرسانی به افغانستان از طریق گمرک سنگان در طی جلسه ای با وزیر نفت خبر داد .
  وی در مورد چالشهای پیش روی توسعه شهرستان گفت در کنار فرصت های مناسبی که برای توسعه در این منطقه وجود دارد ، زیر ساخت های لازم نظیر آب ، برق، گاز، خط ریل دوم وجاده چهار بانده مناسب برای این توسعه که لازم است به طور همراه و همگام با روند توسعه ایجاد شود ، هنوز آماده نشده است . وی گفت ظرفیت راه آهن موجود ۷ میلیون تن است و وقتی قرار است در یکی دو سال آینده ۲۰ میلیون تن تولید و انتقال داده شود با این خط ریل و جاده موجود چنین چیزی میسر نیست و قطعا باید خط ریل دوم احداث شود و چهاربانده شدن جاده خواف – رشتخوار و نیز رشتخوار – تربت حیدریه تسریع شود .
  دکتر نگهبان در پایان سخنانش خواستار توجه وزیرنیرو به تقاضای شرکتهای بومی برای احداث نیروگاه های بومی و همچنین اشتغال نیروهای بومی در بخشهای مختلف فعالیتهای اقتصادی منطقه شد . دکتر نگهبان به توضیح مشکلات آب آشامیدنی و برق برخی شهر ها از جمله سنگان و قاسم آباد و روستاهای شهرستان پرداخت و همچنین در مورد اجرایی نشدن طرح فاضلاب شهر خواف خواستار توجه وزیر نیرو شد و تکمیل پست ۴۰۰ کیلووات نشتیفان و پست ۱۳۲ چاه گچی را از دیگر درخواست های شهرستان دانست .
  بازدید از اثار تاریخی مدرسه غیاثیه خرگرد ، آسبادهای نشتیفان و نیز معادن و توربین های بادی شهرستان خواف ازدیگر برنامه های سفر یک روزه وزیر نیرو ، مسئولانی استانی این حوزه و جمعی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بود.

  IMG-20150305-WA0013IMG-20150305-WA0011IMG-20150305-WA0012

» بازگشت | تاریخ : 1395/03/17 - 11:09 | توسط : admin | بازدیدها : 1064 | نظرات : 0

بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد که شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

اضافه کردن نظر جدید

    
نام شما :
ایمیل شما :
پر رنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | درج شکلک قرار دادن لینک URLقرار دادن آدرس محافظت شده انتخاب رنگ | اضافه کردن متن پنهان اضافه کردن نقل قول تبدیل نوشته های انتخاب شده به الفبای روسی درج spoiler
کد امنیتی :
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.
بارگزاری مجدد کد
کد را وارد کنید :

 
    

2013 © Design : khafhosting.ir | سرویس RSS خبری : RSS خبریRSS خبری | طراحی ومیزبانی:خواف هاستینگ 09334732030