فراموشی رمز ورود؟
عضویت در سایت
   YourNameSite RSS  YourNameSite RSS
به وب سایت دکتر محمود نگهبان سلامی خوش آمدید.

دو روی سکه برجام؛ از سنگ اندازی ترامپ تا تبعیت از خواست جهانی

  دو روی سکه برجام؛ از سنگ اندازی ترامپ تا تبعیت از خواست جهانیبه گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ گروه سیاسی؛ «ولید فارِس» از اعضای تیم مشاوران سیاست خارجی «دونالد ترامپ» به ‌گفته که رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، به زودی ایجاد تغییراتی در توافق منعقده میان ایران و 1+5 را خواستار خواهد شد.

  دونالد ترامپ در گرماگرم تبلیغات انتخاباتی خود طی مقاله‌ای در روزنامه یواس‌ای‌تودی نوشته بود «اگر من به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شوم، دوباره با ایران مذاکره می کنم.»

  این مشاور لبنانی‌الاصل ترامپ که از موضع کنونی وی در خصوص برجام هم خبر داشت گفت «پاره کردن این توافق، برای دنیا گران تمام می‌شود. او (ترامپ) می‌خواهد آن موافقتنامه را که در فضایی بین‌المللی منعقد شده، بگیرد و سپس آن را مرور کند.»

  فارِس در خصوص اقدامات بعدی ترامپ گفت: «وی سپس آن را به کنگره می‌فرستد و از ایرانی‌ها هم می‌خواهد چند مورد را یا ایجاد و یا عوض کنند. در این خصوص با ایرانی‌ها مباحثه‌ای درمی‌گیرد که ممکن است بحث سختی باشد.»

  مشاور اصالتاً عرب ترامپ ادامه داد: «توافق هسته‌ای با شکل و شمایل کنونی، 750 میلیارد دلار به ایران می‌دهد ولی در عوض چیز زیادی نمی‌گیرد و باعث افزایش مداخلات ایران در امور داخلی 4 کشور شده است. دولت ترامپ این را قبول نخواهد کرد.»

  حال تعدادی از نمایندگان مجلس به بررسی آینده توافق هسته ای و رویکرد جدید آمریکا نسبت به این مسئله پرداخته اند.

   

  ترامپ دوران انتخابات، برای کشورهای جهان یک مصیبت و زلزله بزرگ است/ترامپ وامدار کشورهای مرتجع عرب منطقه است

  جهانبخش محبی نیا در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات مشاور سیاست خارجی ترامپ درباره لزوم اصلاح توافق هسته ای، گفت: قطعا با حضور ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا، سیاست جهانی و بین المللی شرایط ویژه ای را به خودش می گیرد، اگر عرصه بین الملل با ترامپ دوران تبلیغات انتخاباتی مواجه شود، قطعا این مسئله هم برای ایالات متحده و هم برای کشورهای جهان یک مصیبت و زلزله بزرگی است.

   

  نماینده مردم شاهین دژ، میاندوآب و تکاب در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته به هر میزانی که شاهد ایجاد گسل در بدنه نظام سلطه و اقتدار کشورهای سلطه طلب باشیم، این موضوع به نفع کشورهای جهان است، اما بی عقلی ها گاه مواقع بحران های بسیار بزرگی را در جهان حاکم می کند.

  وی افزود: از طرف دیگر اگر کشورهای جهان با  ترامپ بعد از تبلیغات انتخاباتی مواجه باشند، آن وقت می شود از برجام و پیامدهای آن، مراقبت دیپلماتیک کرد، حال فکر می کنم در اقدامات ستیزه گرایانه ترامپ، آمریکایی ها بیشترین آسیب را می بینند. طبیعی است تمام قواعد جهانی و منطقه ای به هم می ریزد

  محبی نیا گفت: در شرایط کنونی ترامپ وامدار کشورهای ارتجاعی عرب منطقه است، اما ترامپ باید متوجه باشد که این کشورهای بد خلق منطقه، به وی رویکرد مناسب و مثبتی نداشتند و از القابی برایش استفاده می کردند، که حتی برای یک انسان نیز نمی توان به کار برد.

  این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: به نظر من با توجه به این موضوعات، باید منتظر تحول دیگری باشیم، زیرا بعد از پیروزی، ترامپ مواضعی را مطرح کرده که موجب خشنودی روسیه و هند و برخی کشورهای دیگر شده است، حال در هر صورت نمی توان افکار و اقدامات ترامپ را پیش بینی کرد و وی یک چهره دو گانه ای دارد.

   

  آمریکا قادر به ایجاد چالش در مسیر اجرای برجام نیست/توافق هسته ای یک قرارداد بین المللی است نه توافق دو جانبه

  مهدی فرشادان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات مشاور سیاست خارجی ترامپ درباره لزوم اصلاح توافق هسته ای، گفت: توافق هسته ای یک قرار داد بین المللی بوده و میان ایران و گروه 1+5 منعقد شده است، بنابر این برجام یک قرار داد دو طرفه نبوده تا وابسته به یک کشور باشد.

   

  نماینده مردم سنندج و دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به طور حتم برجام به عنوان یک تعهد و قرارداد بین المللی با تغییر دولت ها و روسای جمهور، قابل چالش و تغییر نیست و جمهوری اسلامی انتظار دارد که روند اجرای برجام مانند گذشته پیش برود.

  وی افزود: ایجاد چالش در مسیر اجرای برجام از سوی آمریکایی ها دور از تصور است، البته شاید در این راستا کارشکنی هایی رخ بدهد، اما قطعا با گذشته زمان آمریکا  و مقامات جدید این کشور نیز به این توافق بین المللی تن می دهند.

  فرشادان تصریح کرد: به طور حتم اگر عقلانیت در میان مقامات آمریکایی ها وجود داشته باشد و به تعهدات بین المللی پایبند باشند، برجام بدون مشکل در مسیر اجرای قرار می گیرد.

  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، افزود: دستگاه دیپلماسی باید در دقت، اقدامات و عملکرد آمریکایی ها را در اجرای برجام زیر نظر داشته باشد، تا در صورت لزوم، شکایت خود را به مراجع بین المللی ارائه کند.

   

  1+5 باید پاسخگوی بدعهدی آمریکا در اجرای برجام باشد/ایران آماده موضع گیری علیه اقدامات آمریکا است

  سیدحسین نقوی حسینی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات مشاور سیاست خارجی ترامپ درباره لزوم اصلاح توافق هسته ای، گفت: برجام یک توافق بین المللی و میان ایران و گروه 1+5 است و در کنار این کشورها، شورای امنیت سازمان ملل و اتحادیه اروپا و مجامع بین المللی قرار دارند و توافق هسته ای، مذاکره میان ایران و آمریکا نبوده است.

  نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: توافق هسته ای تصمیم تمام کشورهای مربوطه بوده و مذاکرات و برجام مورد تأیید نهادهای موردنظر رسیده، حال اگر یکی از کشورهای عضو 1+5 می خواهد از مسیر درست اجرای برجام خارج شده و راه دیگری را برود، باید گروه 1+5، شورای امنیت و اتحادیه اروپا پاسخگو باشند و ایران هیچ وظیفه ای در این رابطه ندارد.

  وی افزود: ایران توافق هسته ای را با گروه 1+5 انجام داد و خواهان اجرای توافق هستیم، از این رو اگر یکی از این کشورها شیطنت کرد و برخلاف مسیر گام برداشت، خود این کشورها باید جوابگو بوده و با متخلفان برخورد کنند.

  نقوی حسینی ادامه داد: جمهوری اسلامی در شرایط کنونی بر موضع گیری علیه اقدامات آمریکا و اقدام متقابل علیه این کشور آماده است و استراتژی های ما در این عرصه شفاف است، به طوری که رهبر معظم انقلاب فرمودند که اگر آمریکایی ها برجام را پاره کنند، ما آن را آتش می زنیم.

  این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: در شرایط کنونی چنین حالت برای اجرای برجام از سوی دولت ترامپ وجود دارد، یکی از گزینه ها این است که ترامپ برجام را اجرایی نمی کند، که در این صورت ایران نیز اقدام متقابل خود را انجام می دهد، گزینه دوم این است که آمریکا وضعیت موجود را قبول کرده و به عهدشکنی های خود ادامه می دهد، که در این صورت نیز جمهوری اسلامی در برابر چنین رویکردی می ایستد.

  وی گفت: گزینه بعدی نیز این است که آمریکایی ها برای اجرای برجام بر سر عقل آمده و از بدعهدی و عهدشکنی دست بردارند، که این رویکرد مطلوب ایران است./

» بازگشت | تاریخ : 1395/08/23 - 11:13 | توسط : admin | بازدیدها : 1079 | نظرات :

بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد که شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

2013 © Design : khafhosting.ir | سرویس RSS خبری : RSS خبریRSS خبری | طراحی ومیزبانی:خواف هاستینگ 09334732030