فراموشی رمز ورود؟
عضویت در سایت
   YourNameSite RSS  YourNameSite RSS
به وب سایت دکتر محمود نگهبان سلامی خوش آمدید.

حضور دکتر نگهبان سلامی به عنوان عضوهیئت پارلمانی ایران در اجلاس بین المجالس جهانی

  هیأت پارلمانی جمهوری اسلامی که برای شرکت در اجلاس بین‌المجالس جهانی به شهر ژنو سوئیس سفر کرده بود ، در افتتاحیه شورای حکام حضور یافت.

  اتحادیه‌بین‌المجالس (Inter-Parliamentary Union) یک سازمان بین‌المللی است که به اختصار IPU  نامیده می‌شود. این اتحادیه در سال 1889 تأسیس شد و هدف از آن کمک به صلح و همکاری میان ملتها با گفتگو میان پارلمان‌های جهان است.مقر اتحادیه در ژنو سوئیس می‌باشد و بیش از 110 سال قدمت دارد. در حال حاضر 154 مجلس از کشورهای مختلف جهان عضو اتحادیه بین‌المجالس هستند که جمهوری اسلامی ایران همواره یکی از اعضای فعال آن است.

  این اتحادیه در نقش بازوی پارلمانی سازمان ملل متحد سالانه دو اجلاس اصلی برگزار می‌کند که روسا و سایر نمایندگان پارلمان‌های جهان در آن به تبادل نظر و تصویب قطعنامه می‌پردازند.

  بالاترین رکن اتحادیه، مجمع عمومی است که دارای کمیته‌های دائم صلح و امنیت بین‌المللی، توسعه پایدار، مالیه و تجارت، و دموکراسی و حقوق بشر است.

  هیأت هشت نفره ایرانی از اول تا هشت آبان در این اجلاس حضور پیدا کرده ودر کمیته های مختلف به ایراد سخن پرداختند . این هیأت به ریاست  مصطفی کواکبیان نماینده تهران و همراهی محمود نگهبان سلامی نماینده خواف  و رشتخوار ، کاظم جلالی نماینده تهران، علیرضا ابراهیمی نماینده رامیان، حمیده زرآبادی نماینده قزوین، مجتبی ذوالنوری نماینده قم ، عباس علی پوربافرانی نماینده نائین وجلیل مختارنماینده آبادان روز دوشنبه (3 آبان ماه) در افتتاحیه شورای حکام حضور یافت.

  نشست مجمع زنان پارلمان دنیا در حاشیه اجلاس بین المجالس برگزار شد که سیده حمیده زرآبادی ضمن حضور در نشست مذکور، به نمایندگی از جمهوری اسلامی به سخنرانی پرداخت.

  اتحادیه بین المجالس جهانی با قدمتی 125 ساله پیشبرد صلح و امنیت جهانی از طریق گفت و گوهای سیاسی، ارتقای مردم سالاری، احترام و رعایت حقوق بشر و همچنین مشارکت در توسعه نهادهای موثر نمایندگی و قانونگذاری را در دستور کار خود قرار داده است.

  دکتر نگهبان سلامی در جلسات سفارت و نمایندگی های ایران در شهرهای برن ، لوزان و ژنو حضور یافت .  
  در این سفر ملاقات و نشست با هيات پارلماني كشور افغانستان و صحبت پيرامون مسايل منطقه اي ، تروريسم ، مهاجران افغاني ، تبادلات فرهنگي ، راه آهن خواف - سنگان - هرات ، معادن افغانستان ، انتقال گاز و نیز جلسه با مديران شركت سرمايه گذاري سوئیسی جهت سرمايه گذاري در حوزه نيروگاههاي بادي شهرستان  خواف از برنامه های کاری دکتر نگهبان بود .
  همچنین دکتر نگهبان سلامی در این اجلاس با موضوع اصل عدم مداخله و نقش مجالس در اجرای آن دو نکته مهم را یادآور شود :
  1. اصل عدم مداخله یکی از مهمترین ستونهای نظم حقوق بین المللی می باشد . بر اساس این اصل هیچ دولت یا گروهی از دولتها به هر دلیلی حق مداخله مستقیم یا غیر مستقیم در امور داخلی و یا خارجی دولتهای دیگر را ندارند . گر چه در واقعیت این اصل با چالشهای جدی در تفسیر و اجرا روبه رو بوده است .

  2.مجالس به عنوان عمده ترین نهاد قانونگذارباید در کشورها یک نقش ماهوی برای حفاظت از اصل عدم مداخله ایفا نمایند . آنها باید مطابق با حقوق بین الملل مانع اقدام از سوی دولتهای خود در توسل به مداخله خارجی و اقدامات قهر آمیز گردند. از آنجا که اتحادیه بین المجالس در شرایط فعلی بخشی از دیپلماسی مدرن و چند جانبه گرایی می باشد باید نقش مهمی در راستای اصلاح روند اشتباه  اقداماتی که اصل عدم مداخله را به عنوان یک اصل منبعث از منشور ملل متحد تضعیف می نماید ، بازی کند .  

» بازگشت | تاریخ : 1395/08/18 - 11:11 | توسط : admin | بازدیدها : 1300 | نظرات :

بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد که شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

2013 © Design : khafhosting.ir | سرویس RSS خبری : RSS خبریRSS خبری | طراحی ومیزبانی:خواف هاستینگ 09334732030