فراموشی رمز ورود؟
عضویت در سایت
   YourNameSite RSS  YourNameSite RSS
به وب سایت دکتر محمود نگهبان سلامی خوش آمدید.

بازدید دکتر کرباسیان از معادن و صنایع معدنی سنگ آهن سنگان

  دکتر کرباسیان و دکتر نگهبان سلامی پس از بازدید از معادن و کارخانه های صنایع معدنی مجتمع سنگ آهن سنگان و بازدید از تولید آزمایشی کارخانه گندله شرکت فولاد خراسان در جلسه ای با حضور مدیران صنایع معدنی منطقه ، دکتر پهلوان نژاد فرماندار شهرستان خواف ، دکتر هاشم پور مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان و خانم علیرضایی مدیر کل صنعت،معدن وتجارت استان خراسان رضوی به بحث و بررسی پیرامون مسائل و مشکلات پیش روی صنایع معدنی و زیرساختهای مورد نیاز پرداختند . 

   

  دکتر نگهبان سلامی نماینده شهرستانهای خواف و رشتخوار در این جلسه ضمن تقدیر از حضور دکتر کرباسیان در شهرستان خواف و تلاشهای مضاعف دکتر هاشم پور مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان در پیگیری بحثهای زیر ساختی و ایجاد تحول در فعالیتهای مجتمع و صنایع معدنی مرتبط به بیان مسائل و مشکلات پیش روی منطقه در ارتباط با معادن و فعالیتهای صنایع معدنی منطقه پرداخت . 

  دکتر نگهبان سلامی بحث اشتغال در منطقه را یکی از دغدغه های اصلی مردم با توجه به ظرفیت معادن این شهرستان دانست چرا که مردم انتظار دارند که فرزندان بومی این منطقه در صنایع معدنی با توجه به راه اندازی کارخانه ها به کار گرفته شوند و در این راستا از مدیران شرکت فولاد سنگان خراسان که در اولین جذب نیروی 150 نفری بیش از 80 درصد نیروی مورد نیاز را از بین فرزندان بومی منطقه جذب نمودند تقدیر کرد . 

  در حوزه زیرساختها آب و جاده که جزئ دغدغه های جدی مردم است و در تمام جلساتی که در منطقه حضور داریم این موارد از سوی مردم مطرح می شود و مردم دغدغه دارند که ممکن است با آغاز فعالیتهای صنعتی ، قناتها و کشاورزی مردم از بین برود که بایستی در این زمینه با عنایت به بحرانی بودن سفره های آبی منطقه باید تدبیر ویژه ای اندیشیده شود تا مشکلات و تبعات اجتماعی نداشته باشد . 

  وی با اشاره به توجه دکتر کرباسیان به موضوع حمل و نقل در منطقه و انعقاد تفاهم نامه ای بین سازمان ایمیدرو و وزارت راه و شهر سازی که مسیر خواف تا تربت حیدریه به طول 130 کیلومتر را تقبل نمودند که در فاز اول از خواف تا رشتخوار است که چهاربانده شود و قسمت اول آن که از خواف تا سلامی بطول 21 کیلومتر است ، حدود 18 کیلومتر آن الان آماده شده است که درخواست داریم بقیه مسیر از تا رشتخوار و تربت حیدریه هم تسریع شود . 

  دکتر نگهبان با اشاره به اتفاقات بسیار ناگوار جاده ای در مسیر مجتمع سنگ آهن سنگان تا شهر خواف خواستار تسریع در چهاربانده شدن این مسیر شد . وی همچنینخواهان تعریض و بهسازی جاده موسوم به گوریاب که از مجتمع تا سنگان امتداد دارد و همه سرمایه گذاران از آن مسیر استفاده می کنند گردید. 

  دکتر نگهبان با اشاره به مسائل اجتماعی فرهنگی خواستار توجه جدی به عواقب آن و چاره اندیشی برای آماده سازی و احداث امکانات و خدمات لازم از جمله احداث مجتمع های فرهنگی - تفریحی ، هتل و اقامتگاهای مورد نیاز و نیز احداث بیمارستان برای شهر سنگان که دکتر کرباسیان در سفر قبلی قول احداث آن را داده اند گردید . 

  وی با ذکر ظرفیت قانونی اختصاص  15 درصد حقوق دولتی از معادن برای توسعه زیر ساختهای منطقه و اشاره به اختصاص  65 درصد از آن که در اختیار ایمیدرو قرار می گیرد تا برای 

   معادن بزرگ هزینه شود ، خواستار اندیشیدن تدبیری برای واریز نشدن آن مبالغ به خزانه و هزینه آن برای منطقه شود چرا که پس از پرداخت به خزانه که در سالهای گذشته حدود 50 میلیارد تومان بوده است عملا 900 میلیون تومان به منطقه برگشته است و بنابراین لازم است این مبالغ در اختیار مدیر مجتمع قرار بگیرد تا بتواند برای زیرساختهای منطقه هزینه شود . 

  وی با اشاره به بحث کمبود آب در منطقه  یاد آور شد در برنامه ششم توسعه بحث انتقال آب از دریای عمان دیده شده است و وزارت نیرو آگهی مناقصه آن را منتشر نموده است و سی درصد تضمین خرید آن را نیز پذیرفته است که امید است سرمایه گذاران به این موضوع نیز ورود پیدا کنند تا تامین آب مورد نیاز صنایع نیز مرتفع گردد. 

   

  نماینده شهرستان خواف خواهان تدبیر ویژه دکتر کرباسیان در مورد دانشگاه جامع علمی کاربردی مجتمع سنگ آهن سنگان شد چرا که قرار بوده است این دانشگاه با ارتقاء ظرفیتها قابلیت جذب دانشجو حتی خارج از کشور را داشته باشد که هنوز در این زمینه به اهداف مورد نظر نرسیده است . 

   

  دکتر کرباسیان در این جلسه ضمن اشاره به نام گذاری سال 96 از سوی مقام معظم رهبری به سال اقتصاد مقاوتی ، تولید و اشتغال تاکید کرد : دغدغه ای که همه مسئولین نظام دارند بحث اشتغال است و اشتغال نیز با جذب سرمایه گذاری ، تلاش و تولید امکان پذیر است . 

  وی از تحولات انجام شده در صنایع معدنی منطقه که در سالهای اخیر به وقوع پیوسته است و برخی پروژه ها به بهره برداری رسیده اند ابراز خرسندی کرد و از همه فعالان و بویژه مسئولان محلی فرماندار شهرستان ، مدیرکل صنعت ، معدن و تجارت استان و استاندار خراسان رضوی  تقدیر کرد .  وی همچنین از  دکتر نگهبان سلامی نماینده شهرستانهای خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی به عنوان پیگیر جدی که پیگیری های ایشان را سبب تسریع فعالیتها دانست قدردانی کرد . 

  دکتر کرباسیان ضمن یادآوری مشکلاتی در زمینه آب و برق و گاز از همت مسئولان محلی برای تلاش در راستای حل این مشکلات تقدیر کرد . 

  وی با اشاره به بحران مالی در دنیا  متذکر شد که اگر در سال 2015 کاهش قیمت سنگ آهن ، مواد معدنی و در نتیجه محصولات آن از جمله فولاد به وقوع نمی پیوست می توانستیم بعضی از این پروژه ها را سریعتر به نتیجه برسانیم . 

  دکتر کرباسیان ابراز امیدواری کرد با تهیه گاز مورد نیاز در ماه های آتی تولیدگرم پروژه اپال پارسیان  نیز انجام شود . 

  دکتر کرباسیان یاد آور شد در سال 92 تولید گندله در کشور  22 میلیون تن بود که در پایان سال 95  به 32 میلیون تن رسیده است و با به تولید رسیدن گندله های سنگان این رقم رشد بسیار خوبی خواهد داشت  . وی با اشاره به تولید فولاد در سال 92 یاد آور شد در آن مقطع تولید فولاد محدود و ظرفیت تولید فولاد کشور 22 میلیون تن بود که الان از رقم 30 میلیون تن عبور کرده ایم . وی گفت هدفی که برای تولید فولاد کشور در 1404 در نظر گرفته ایم 55 میلیون تن است که نشان می دهد با تمام محدودیت ها و مشکلاتی که وجود دارد این رقم ها دارند محقق می شوند .

  رئیس سازمان ایمیدرو سرمایه گذاری در یک منطقه  محروم را به معنای خارج شدن آن منطقه از محرومیت و رفتن به سمت توسعه دانست . وی برآورد کرد با عنایت به سرمایه گذاری های انجام شده در منطقه تا کنون حدود 4000 نفر اشتغال ایجاد شده است . دکتر کرباسیان سرمایه گذاری انجام شده در منطقه را پشتوانه توسعه کشور دانست چرا که فولاد در تمام دنیا یکی از پارامترهای توسعه است و در سنگان بیش از یک میلیارد تن ذخیره معدنی وجود دارد . 

   وی همچنین به بومی سازی احداث کارخانه ها گندله  اشاره کرد و از اینکه یک پیمانکار بومی توانسته است بیش از 70 درصد تجهیزات مورد نیاز را در داخل تهیه کند موجب افتخار دانست . 

  دکتر کرباسیان در مورد زیر ساختهای مورد نیاز  منطقه  از شروع احداث کارخانجات قبل از اینکه بحث زیر ساخت مطرح شود ابراز تاسف کرد . وی گفت برای اولین باری که در سال 92 به این منطقه آمدم سوال از زیر ساختهای آب ، برق و گاز مطرح بود . آب ، برق و گاز موجود در این منطقه برای مصارف مردم بوده است و برای کارخانه ها پیش بینی نشده بوده است بنابراین ما مجبور شدیم برای حل این مشکلات شرکت زیر ساخت را ایجاد کنیم که در بعضی موارد پیشرفت خوبی داشته است از جمله مسئله گاز با قولی که شرکت گاز داده است از ماه آبان حل خواهد شد . بحث برق با مساعدتها حل خواهد شد ولی بحث اب به نظر می رسد که در این مورد باید باز هم همت جدیدی داشته باشیم که در این زمینه نامه ای به آقای دکتر جهانگیری داده شده است که با پیگیری ایشان در شورای عالی آب بتوانیم این مسئله را حل کنیم .

  وی با اشاره به موضوع اشتغال اولویت جذب نیروهای بومی را یکی از سیاستهای دولت دانست و از فرماندار شهرستان خواست که با همکاری اداره کار و استقبال سرمایه گذاران این کار را برنامه ریزی کنند و از جانب خود نیز برای تحقق جذب نیروی بومی اعلان آمادگی کرد . 

  وی در مورد وضعیت جاده های شهرستان با تاکید بر حجم ترددها و ضرورت حفظ ایمنی مردم  گفت ما 60 کیلومتر جاده را در گذشته قول داده ایم که 20 کیلومتر آن در مراحل آخر قرار دارد و تا رشتخوار تامین بودجه کرده ایم که باید به این موضوع سرعت بخشیده شود و برای احداث جاده های سنگان - خواف و سنگان به مجتمع قول بازدید از وضعیت موجود برای پیگیری تقاضاها برای چهار بانده شدن سنگان - خواف و بهسازی مسیر سنگان به مجتمع داد. 

   

   دکتر کرباسیان ضمن اشاره به سابقه مدیریت خود در عسلویه به مسائل اجتماعی و فرهنگی پرداخت و گفت اگر به این موارد توجه نشود می تواند منجر به بحرانهای بسیار جدی شود چرا که افراد غیر بومی با فرهنگ بومی ممکن است تفاوتهای فرهنگی داشته باشند که ضرورت دارد در این زمینه مشاور های مرتبط بکار گرفته شوند و از ظرفیت آموزش و پرورش نیز برای این موضوع استفاده شود . 

  حمایت از احداث فرودگاه در شهرستان خواف از دیگر نکات مورد اشاره دکتر کرباسیان در این جلسه بود . 

   

  دکتر کرباسیان در شامگاه روز چهارشنبه با حضور در محفل ختم قرآن مجید در مسجد جامع شهر سنگان از نزدیک با مردم دیدار و در این مراسم با ارایه سخنرانی به تشریح برخی فعالیتهای معدنی - صنعتی منطقه پرداخت . وی با ذکر اینکه ایران کشوری معدنی است و یکی از معادن بسیار مهم در جوار سنگان وجود دارد گفت باید ازاین معدن در جهت توسعه و رفاه مردم به درستی استفاده کنیم . دکتر کرباسیان به احداث کارخانه های کنسانتره و گندله در منطقه و آمادگی یک کارخانه برای افتتاح با حضور رئیس جمهور یا معاون اول ایشان اشاره کرد و معنای راه اندازی کارخانه ها را توسعه و اشتغال پایدار در منطقه دانست  و تاکید کرد ما به عنوان دولت تکلیف و و وظیفه ما این است که تلاش کنیم برای مردم شریف و زحمت کش رفاه و آبادانی  ایجاد کنیم . 

  معاون وزارت صنعت ، معدن و تجارت با اشاره به ضعف زیرساختهای منطقه گفت جاده های موجود برای حرکت صدها تریلی و کامیون ایجاد نشده است برای جمعیت محدودی بوده است  لذا باید جاده ها اصلاح شوند و بزرگراه ایجاد گردد. باید مسایل شهری ، مسایل فرهنگی و اجتماعی  بررسی شود و سطح علم و دانش افزایش یابد و همه این امور باید به موازات هم دنبال شود ، هر روز نسبت به روز قبل بهبود در امور صورت می گیرد ولی باید سرعت آن بیشتر باشد . در کنار اصلاحات جاده ها بحث آب است که باید حل شود و این واقعیتی است که در منطقه کمبود آب داریم و چند سال خشکسالی آن را تشدید کرده است که اخیرا در این زمینه دولت برای انتقال آب از دریای عمان ، سیستان بلوچستان ، خراسان جنوبی ، خراسان رضوی تا سنگان برای جذب سرمایه گذار فراخوان داده است  که در این طرح 25 میلیون متر مکعب آب برای مصارف شرب و صنعتی تامین خواهد شد که این پروژه زمان بر است و چند سالی طول می کشد . تا آنزمان از آبهای شور منطقه با نصب آب شیرین کن استفاده خواهد شد که اگرچه گرانتر تمام می شود اما  تلاش بر آنست که از آب شرب مورد نیاز مردم استفاده نشود و نگرانی برای مردم ایجاد نگردد.

  وی به قول مساعدی که قبلا برای احداث بیمارستان شهر سنگان داده شده است اشاره کرد و گفت جلساتی در تهران برای این موضوع گذاشتیم و بودجه ای برای آن پیش بینی کردیم ولی هنوز دانشگاه علوم پزشکی همکاری فعالی نداشته که با توجه به فعالیتهای منطقه و جمعیتی که اضافه خواهد شد حتما باید بیمارستان مدرنی هم وجود داشته باشد . 

  وی در خصوص مطالبات مردم و ایجاد زیربناها و تاسیسات تفریحی - رفاهی ، با یاد آوری مدیریتی که در عسلویه داشته است و فرایند توسعه خدمات به تدریج و با احداث و به بهره برداری و درآمدزایی رسیدن پروژه ها تحقق یافته است گفت وقتی درآمد به منطقه ای بیاید رفاه و توسعه می آید ، امروز اولین کارخانه به فعالیت رسید و دومین هم در یک ماه اینده به بهره برداری می رسد و اینها باید درصدی از درآمدشان را به مسایل رفاهی اختصاص دهند بنابراین در مسیر توسعه قرار داریم و هنوز هم مشکلاتی در مورد اشتغال وجود دارد و سیاست ما و شرکتها بر اولویت استخدام بومی منطقه است . 

  دکتر کرباسیان به بخشی از دستاوردهای دولت در زمینه برجام و رونق روابط بین المللی اشاره کرد و متذکر شد در گذشته حتی برای خرید تجهیزات همین شرکتهای منطقه مجبور بودیم از طریق کشورهای دیگر مذاکره را انجام بدیم ولی امروز با رفع تحریمها توانسته ایم مستقیم وارد مذاکره شویم . وی وجود امنیت در کشور را یکی از مهمترین نعمتها که در سایه الطاف الهی و به پشتوانه اتحاد مردم ایجاد شده است دانست . 

   

» بازگشت | تاریخ : 1396/03/31 - 07:35 | توسط : admin | بازدیدها : 532 | نظرات :

بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد که شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.

2013 © Design : khafhosting.ir | سرویس RSS خبری : RSS خبریRSS خبری | طراحی ومیزبانی:خواف هاستینگ 09334732030